Ten, kto začne včeláriť, tomu cesty späť už nieto

Jaroslav Kyzek – Med a propolis

Med a propolis - Jaroslav KyzekMed zo Suchánskej doliny má viac než 12-ročnú tradíciu. Základným materiálom pre jeho získanie je najmä nektár z kvetov a medovica. Tieto sladké šťavy zbierajú včely Jaroslava Kyzeka v domácom prostredí. Med má svetlo-zlatú farbu a pochádza z lúčnych kvetov, ovocných stromov, z lipy, repky, agátu a iných kvitnúcich rastlín a bylín. Jeho špecifické zloženie závisí najmä od zmesi kvetov navštívených včelami, ktoré med produkovali a líši sa podľa obdobia, sezóny a jednotlivých včelstiev. Propolis, ktorý ponúka vo forme tinktúry, je včelím tmelom, zmesou živíc, vosku, éterických olejov a ďalších aktívnych látok.

Jaroslav Kyzek z Hrnčiarskej Vsi sa riadi mottom: „Najväčší nepriateľ včiel je nevzdelaný včelár“. K včeláreniu sa priučil u skúseného miestneho včelára, od ktorého si zaobstaral aj prvé 3 včelstvá. Postupne ich rozširoval až na súčasných 25 rodín. Váži si prácu včiel a okrem medu má v ponuke aj pre zdravie prospešný propolis.

Ako to celé s Vaším remeslom začalo?

Ku včeláreniu ma priučil miestny včelár zhruba pred pätnástimi rokmi. Chodil som ku nemu od samotných začiatkov a od neho som si aj zaobstaral prvé rodiny včiel. Dovolím si tvrdiť, že je to taká „chytľavá choroba“. Ten, kto začne včeláriť, tomu cesty späť už nieto.

Aké rôzne produkty od včeličiek by sme u Vás doma našli?

Včela je úžasný tvor, dokáže vytvoriť až šesť produktov. Osobne nepoznám žiadneho iného živočícha, ktorý by dokázal vyprodukovať až toľko produktov. Med, peľ, propolis, vosk, žihadlá a úžasný produkt – materská kašička, to všetko dokážu včeličky vyprodukovať. Ja sa venujem medu, peľu a propolisu.

Všimol som si u Vás aj propolisovú tinktúru, o aký produkt sa jedná?

Pred pár rokmi mal môj priateľ zdravotné problémy s nohou. Žiaľ, nachádzal sa v štádiu, kedy mu hrozila amputácia. Prišiel za mnou jeho brat a vypýtal si propolis. Avšak vtedy som propolisu ešte nevenoval takú pozornosť, no hneď na druhý deň som kvôli nemu začal na tom pracovať. Po dvoch týždňoch bola na svete hotová tinktúra, ktorú som mu odovzdal.  Po pol roku som zistil, že práve vďaka tejto tinktúre sa mu noha uzdravila. V tej chvíli ma to naštartovalo a odvtedy vyrábam aj propolisovú tinktúru. V súčasnosti si ju ľudia kupujú už vo veľkom množstve a používajú ju na rôzne vonkajšie poranenia.

A čo by ste mi povedali o peli?

Peľ je na trhu známy veľmi krátko. Dnes sa už bežne stretávam s tým, že včelári predávajú na rôznych trhoch peľ v surovom stave. Je pravda, že má výnimočné účinky, no treba pripomenúť, že na to, aby bol stráviteľný, je treba ho rozpustiť v nejakej tekutine, pretože v klasickom stave nie je pre ľudský organizmus stráviteľný. Peľ taktiež v klasickom stave nie je chuťovo zaujímavý, no pokiaľ ho rozpustíme v mede, tak je jeho chuť vynikajúca. Pravidelne za mnou prichádzajú rôzni zákazníci, ktorí sa vďaka nemu zbavili najrôznejších zdravotných problémov.

Našli by sme u Vás aj medovinu?

Samozrejme, vyrábam aj medovinu, ale len pre vlastnú potrebu. Je to už klasika, že ju nosím so sebou na rôzne stretnutia s priateľmi. Je to úžasný nápoj. Hovorí sa, že medovina vznikla ešte pred vznikom ľudstva. Každý včelár, tak ako aj ja, do nej pridá iné suroviny. Práve to je na tom úžasné, že medovina od každého včelára chutí inak. To je to skutočné umenie, aby včelár vyvážil správny pomer chutí. Ale poznám aj takých včelárov, ktorí nepridávajú žiadne ingrediencie.

Ako dlho trvá, kým sa človek môže stať skúseným včelárom?

Včelárov radím do troch skupín. Včelári, ktorí včelária do 10 rokov, tých nazývam „učni“.  Ak niekto včelári od 10 do 20 rokov, ten už je taký „tovariš“.  Tretia skupina sú „majstri včelári“, to sú tí, ktorí sa včeláreniu venujú viac ako 20 rokov.

Dokážete si pri včelách aj oddýchnuť?

Mám pocit, že žijeme v príliš uponáhľanom svete. Ale keď prídem ku včielkam, sadnem si ku nim,  zadívam sa na nich, ubehne niekoľko hodín a ja prídem od nich úplne vymenený. Je to skutočný balzam na dušu. Človek si pri nich skutočne „nabije baterky“.

A v čom vidíte čaro tohto remesla?

Fascinuje ma celkový proces včielok. Musíme si uvedomiť, že včielka žije zhruba 40 dní v lete. Potom v priebehu toho produkčného leta včely umierajú po 40 dňoch a takto sa postupne vymieňajú. Vždy keď sa nad životom včiel zamyslím, tak si uvedomím, aké je to úžasné.

Ľudová múdrosť hovorí, že kto si chce urobiť radosť na jeden deň – ten nech sa opije, kto si chce urobiť radosť na celý život – ten nech začne včeláriť. Z vlastných skúseností môžem povedať, že je to úžasný koníček, takže je to pravda.

 

Kontakt na výrobcu:

Jaroslav Kyzek
Pondelok 203
980 13 Hrnčiarska Ves
+421 911 241 677
j.kyzek@gmail.com

Predajné miesto: Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode.

 

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

loga MAS + BBSK

 

 

Rozhovor viedol Matej Kováč